Pistolety pneumatyczne na CO2 
Zarówno pistolety, jak i rewolwery zasilane 12-gramowymi nabojami z CO2 są wielostrzałowe. Oznacza to że możemy wystrzelić cały magazynek bez konieczności jego przeładowania. W zależności od modelu jeden nabój wystarcza na oddanie ok. 60-120 strzałów.  
   
Dużą zaletą tych pistoletów jest również możliwość doposażenia ich w dodatkowe akcesoriia w postaci celowników laserowych, kolimatorów, latarek taktycznych oraz lunet.  
   
CELNOŚĆ  

Pistolety zasilane CO2 są bardzo celne dzięki niewielkiemu odrzutowi przy strzale.

Do najcelniejszych zaliczamy pistolety strzelające śrutem ołowianym typu diabolo, gdyż w tych modelach występuje lufa gwintowana nadająca pociskowi ruch rotacyjny.

Pistolety na śrut stalowy 4,46 mm bywają równie celne, choć posiadają lufy gładkie. Przy śrucie stalowym nie praktykuje się gwintowania lufy gdyż stalowy śrut nie wrzyna się w gwint.

Zaletą pistoletów na kulki stalowe jest większa pojemność magazynków, oraz duża moc i siła przebicia spowodowana brakiem odkształcania kulki stalowej.

 
   
PRĘDKOŚĆ POCZĄTKOWA  

Wszystkie pistolety zasilane nabojami CO2 mają porównywalne prędkości początkowe śrutu i wahają się w granicach 130-160 m/s.

Wyjątek mogą stanowić pistolety wyposażone w system ruchomego zamka tzw. "BLOW BACK", w których część energii jest przekazywana na jego działanie.

 
   
ZASIĘG  

Pistoletami pneumatycznymi zasilanymi 12-gramowymi nabojami strzela się najczęściej na dystansie nie przekraczającym 20 m.

Należy jednak pamiętać, że ich zasięg to nawet 100 m i na tym dystansie należy zachować szczególną ostrożność, aby nie zranić postronnych osób lub zwierząt.

 
   
SYSTEMY MECHANIZMÓW SPUSTOWYCH   
   
SA/DA - Single Action / Double Action (SA) - to możliwość  odciągnięcia zamka lub kurka pozwalająca na skrócenie drogi i mniejszenie siły nacisku spustu, i w efekcie oddanie celniejszego strzału.  
   
DA - to możliwość strzału z samonapinacza spustu (jeden strzał za drugim, bez żadnych innych czynności).   
   
DAO - Double Action Only - to możliwość strzału tylko z samonapinacza spustu (jeden strzał za drugim).   
   
BLOW BACK - to mechanizm doskonale naśladujący działanie broni palnej. W modelach z tym systemem zamek podczas strzału odrzucany jest do tyłu, podobnie jak w prawdziwym pistolecie na ostrą lub gazową amunicję. Dzięki temu także droga spustu jest skrócona, a to zwiększa szybkostrzelność i poprawia celność.  
   
SEMI AUTO - półautomat, czyli samoczynne napinanie mechanizmu zbijaka.